
Marka KROSNO jest ikoną polskiego szkła użytkowego i jego światową wizytówką. Niemal 100 lat historii rzemiosła, słynącego z dbałości o każdy detal, zaowocowało powstaniem szerokiego asortymentu produktów, wyróżniających się jakością, funkcjonalnością, kunsztem i ponadczasowym wzornictwem. Odkryj kamienie milowe naszej historii.
-
1923Na terenie posiadłości wykupionej od hrabiny Kaczkowskiej rusza budowa pierwszej w Krośnie huty szkła, która później miała stać się wizytówką regionu.
-
19241924 W niespełna rok od rozpoczęcia budowy spółka "Polskie Huty Szkła" uruchamia produkcję. Hutę zaczynają opuszczać pierwsze transporty gotowych wyrobów.
-
1929Huta otrzymuje z rąk Ministra Przemysłu i Handlu Rzeczypospolitej Polskiej, Eugeniusza Kwiatkowskiego złoty medal za całokształt działalności.
-
1939II wojna światowa zastaje hutę w pełnym rozmachu produkcyjnym. Po krótkotrwałej przerwie spowodowanej działaniami wojennymi, zakład wznawia pracę pod rządami niemieckimi.
-
1944Wycofujące się z Krosna oddziały wojsk hitlerowskich wywożą z huty produkty i maszyny, a zabudowania podpalają. Zaledwie kilkanaście dni po doszczętnym zniszczeniu zakładu, grupa hutników rozpoczyna odbudowę.
-
1945Tuż po II wojnie światowej huta ponownie zostaje uruchomiona. Zakład zaczyna tętnić życiem, jest stale modernizowany, a pierwsze automaty pozwalają na zwiększenie produkcji. KROSNO zyskuje uznanie za granicą i rozpoczyna eksport do Anglii, Brazylii i Kanady. Kolejne lata to dalszy rozwój huty, powstają nowe zakłady szkła gospodarczego oraz technicznego.
-
1958Rząd powołuje przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Krośnieńskie Huty Szkła. Stopniowo ruszają: malarnia, przyzakładowa szkoła szklarska, nowo wybudowane zakłady. Do kombinatu szklarskiego włączane są kolejne huty.
-
1970 -
- 1980Krośnieńskie Huty Szkła funkcjonują jeszcze w ramach gospodarki centralnie planowanej. Skala produkcji sprawia, że niemal w każdym polskim domu można znaleźć szkło marki KROSNO. Mimo stale wzrastającej automatyzacji, przedsiębiorstwo nie rezygnuje z produkcji ręcznej, która jest ceniona szczególnie na rynkach międzynarodowych. Wytwarzane wzory tworzą historię polskiego wzornictwa, a kilku z projektantów zyskuje światową sławę. Huta realizuje wiele prestiżowych zamówień, m.in. dla: Królowej Brytyjskiej Elżbiety II, Cesarzowej Japonii czy Króla Hiszpanii Juana Carlosa. -
1990Lata 90. to przełom w gospodarce rynkowej. Przedsiębiorstwo zostaje sprywatyzowane i jako Krośnieńskie Huty Szkła „KROSNO” SA debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
-
2001Powstaje Grupa Kapitałowa Krosno w skład, której wchodzą Krośnieńskie Huty Szkła "KROSNO" SA wraz z okolicznymi hutami w Jaśle i Tarnowie.
-
2003Krośnieńskie Huty Szkła "KROSNO" obchodzą 80-lecie istnienia. Firma otrzymuje Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP "za szczególny wkład w budowanie prestiżu polskiej gospodarki w krajach Unii Europejskiej".
-
2009Krośnieńskie Huty Szkła „KROSNO” przechodzą trudny okres. Firma zostaje postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. Przez kolejne lata wybrane części majątku i spółki zależne są sprzedawane. Mimo to, zakład nadal produkuje i z sukcesami sprzedaje szkło w kraju oraz za granicą, bierze udział w międzynarodowych ekspozycjach i utrzymuje relacje z kluczowymi klientami.
-
2016Globalny fundusz inwestycyjny Coast2Coast Capital przejmuje aktywa przedsiębiorstwa, kończąc trwający ponad 7 lat proces likwidacji majątku Krośnieńskich Hut Szkła „KROSNO”. Z nową nazwą Krosno Glass, firma otwiera nowy rozdział w swojej historii. Strategia rozwoju na kolejne lata zakłada szeroko zakrojone inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych, unowocześnienie zakładu i ekspansję w oparciu o silną markę KROSNO.
Rysunki: Krzysztof Brynecki