Historia

Marka KROSNO jest ikoną polskiego szkła użytkowego i jego światową wizytówką. Niemal 100 lat historii rzemiosła, słynącego z dbałości o każdy detal, zaowocowało powstaniem szerokiego asortymentu produktów, wyróżniających się jakością, funkcjonalnością, kunsztem i ponadczasowym wzornictwem. Odkryj kamienie milowe naszej historii.

 • 1923
  Na terenie posiadłości wykupionej od hrabiny Kaczkowskiej rusza budowa pierwszej w Krośnie huty szkła, która później miała stać się wizytówką regionu.
  1923
 • 1924
  1924 W niespełna rok od rozpoczęcia budowy spółka "Polskie Huty Szkła" uruchamia produkcję. Hutę zaczynają opuszczać pierwsze transporty gotowych wyrobów.
  1924
 • 1929
  Huta otrzymuje z rąk Ministra Przemysłu i Handlu Rzeczypospolitej Polskiej, Eugeniusza Kwiatkowskiego złoty medal za całokształt działalności.
  1929
 • 1939
  II wojna światowa zastaje hutę w pełnym rozmachu produkcyjnym. Po krótkotrwałej przerwie spowodowanej działaniami wojennymi, zakład wznawia pracę pod rządami niemieckimi.
  1939
 • 1944
  Wycofujące się z Krosna oddziały wojsk hitlerowskich wywożą z huty produkty i maszyny, a zabudowania podpalają. Zaledwie kilkanaście dni po doszczętnym zniszczeniu zakładu, grupa hutników rozpoczyna odbudowę.
  1944
 • 1945
  Tuż po II wojnie światowej huta ponownie zostaje uruchomiona. Zakład zaczyna tętnić życiem, jest stale modernizowany, a pierwsze automaty pozwalają na zwiększenie produkcji. KROSNO zyskuje uznanie za granicą i rozpoczyna eksport do Anglii, Brazylii i Kanady. Kolejne lata to dalszy rozwój huty, powstają nowe zakłady szkła gospodarczego oraz technicznego.
  1945
 • 1958
  Rząd powołuje przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Krośnieńskie Huty Szkła. Stopniowo ruszają: malarnia, przyzakładowa szkoła szklarska, nowo wybudowane zakłady. Do kombinatu szklarskiego włączane są kolejne huty.
  1958
 • 1970 -
  - 1980
  Krośnieńskie Huty Szkła funkcjonują jeszcze w ramach gospodarki centralnie planowanej. Skala produkcji sprawia, że niemal w każdym polskim domu można znaleźć szkło marki KROSNO. Mimo stale wzrastającej automatyzacji, przedsiębiorstwo nie rezygnuje z produkcji ręcznej, która jest ceniona szczególnie na rynkach międzynarodowych. Wytwarzane wzory tworzą historię polskiego wzornictwa, a kilku z projektantów zyskuje światową sławę. Huta realizuje wiele prestiżowych zamówień, m.in. dla: Królowej Brytyjskiej Elżbiety II, Cesarzowej Japonii czy Króla Hiszpanii Juana Carlosa.
  1970- 1980
 • 1990
  Lata 90. to przełom w gospodarce rynkowej. Przedsiębiorstwo zostaje sprywatyzowane i jako Krośnieńskie Huty Szkła „KROSNO” SA debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
  1990
 • 2001
  Powstaje Grupa Kapitałowa Krosno w skład, której wchodzą Krośnieńskie Huty Szkła "KROSNO" SA wraz z okolicznymi hutami w Jaśle i Tarnowie.
  2001
 • 2003
  Krośnieńskie Huty Szkła "KROSNO" obchodzą 80-lecie istnienia. Firma otrzymuje Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP "za szczególny wkład w budowanie prestiżu polskiej gospodarki w krajach Unii Europejskiej".
  2003
 • 2009
  Krośnieńskie Huty Szkła „KROSNO” przechodzą trudny okres. Firma zostaje postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. Przez kolejne lata wybrane części majątku i spółki zależne są sprzedawane. Mimo to, zakład nadal produkuje i z sukcesami sprzedaje szkło w kraju oraz za granicą, bierze udział w międzynarodowych ekspozycjach i utrzymuje relacje z kluczowymi klientami.
  2009
 • 2016
  Globalny fundusz inwestycyjny Coast2Coast Capital przejmuje aktywa przedsiębiorstwa, kończąc trwający ponad 7 lat proces likwidacji majątku Krośnieńskich Hut Szkła „KROSNO”. Z nową nazwą Krosno Glass, firma otwiera nowy rozdział w swojej historii. Strategia rozwoju na kolejne lata zakłada szeroko zakrojone inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych, unowocześnienie zakładu i ekspansję w oparciu o silną markę KROSNO.
  2016
Rysunki: Krzysztof Brynecki